Historie a současnost
Pustevny
Poustevna
V polovině 18. století byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna pro jednoho poustevníka a odtud pochází dnešní název místa. Posledním poustevníkem byl údajně Felix, který ve svém útočišti zemřel snad roku 1784.
První útulny
Atraktivnost Pusteven přilákala členy frenštátského spolku Pohorská jednota Radhošť, kteří si dali za cíl zpřístupňovat odlehlá místa beskydských hor, značit turistické trasy a zřizovat síť horských hotelů a ubytoven.
Jako první zde postavili v roce 1891 útulnu Pústevňa, o tři roky později vedle ní vyrostla útulna Šumná.
Libušín a Maměnka
Později s nárůstem zájmu turistů se rozhodli zvýšit ubytovací a pohostinské kapacity. Proto nechali vybudovat další dvě útulny, které navrhoval slovenský architekt Dušan Jurkovič ve slohu lidové secese. Libušín a Maměnka byly zpřístupněny v roce 1899.
Další rozvoj
Díky turistickému útlumu po první světové válce nastal další stavební rozvoj Pusteven až za první republiky. V roce 1926 byla dokončena výstavba moderního horského hotelu Tanečnica. O šest let později byl na hřebenu mezi Pustevnami a Radhoštěm postaven další horský hotel – Radegast.
Rekonstrukce
Útulny se na Pustevnách během let pomalu dostávaly do havarijního stavu a s myšlenkou zásadní rekonstrukce Maměnky a Libušína přišlo až v osmdesátých letech Valašské muzeum v přírodě. Realizovat se ji podařilo až od roku 1995. Po čtyřech letech, v roce 1999 byla slavnostně znovuotevřena restaurace Libušín a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka.
Areál Pusteven byl v době rekonstrukce prohlášen Národní kulturní památkou.
Zvonička
K dřevěným stavbám projektovaným architektem Dušanem Jurkovičem na Pustevnách patří i sto let stará dřevěná zvonička. Barevná výzdoba navržená Dušanem Jurkovičem se bohužel nedochovala. Nicméně zvonička byla podle původních plánů tohoto architekta, uložených ve Slovenském státním archívu v Bratislavě, v roce 1997 zrekonstruována a pokryta novým šindelem.
Požár
V noci z 2. na 3. března 2014 došlo k rozsáhlému požáru útulny Libušín, jež porušil především její pravou část, v níž se nacházela umělecky nejcennější jídelna.
V současné době probíhá obnova historické chaty jejíž dokončení je stanoveno na polovinu roku 2019. Více informací naleznete na stránkách Valašského muzea v přírodě.
Horní stanice
V roce 2017 byla uvedena do provozu nová horní stanice lanovky stojící na místě původní budovy, která musela být díky svému špatnému stavu v roce 2016 stržena.
Nová stanice je moderní stavbou z kamene, dřeva a skla. Je dílem kopřivnického architekta Kamila Mrvy, který již léta spolupracuje s obcí Trojanovice a podílí se na podobě projektu Radegastových Beskyd. Celá budova byla navržena v souladu s okolní přírodou tak, aby na Pustevny dobře zapadla.